Z NÁVŠTĚVY KYNŽVARTU, DOLNÍHO ŽANDOVA, STARÉ VODY A VALŮ
V rámci svých výjezdů po regionu Chebska a Tachovska jsem se ve středu 25.9.2024 setkal se starostou města Lázně Kynžvart a starostkami obcí Dolní Žandov, Stará Voda a Valy.
První zastávkou byla obec Dolní Žandov. S paní Starostkou Eliškou Stránskou jsme se bavili o dění v obci, o dopravní obslužnosti a o pracovních příležitostech. V obci Dolní Žandov a přilehlých částech žije okolo 1200 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1197, kdy ves daroval vévoda Jindřich Břetislav tepelskému klášteru.
Druhou zastávkou byla obec Stará Voda. Paní starostka Eva Procházková zmínila problémy administrativní zátěže, nejednotné prezentace základních informací o obcích na webových stránkách a diskutovali jsme i pracovní příležitosti v obci. Nedořešeným velkým problémem obce je dopravní napojení na místní část obce Sekerské Chalupy ze silnice I. třídy č. 21 ve směru z Mariánských Lázní. V obci Stará Voda a okolí žije asi 510 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1380.
Třetí zastávkou bylo město Lázně Kynžvart. S panem starostou Jindřichem Zívalem jsme se mimo jiné bavili o bezpečnostní situaci ve městě a okolí, o tom, že ve městě v nedávné minulosti bylo oddělení Police ČR a nyní zbylo jen tzv. kontaktní místo Policie ČR. Dále jsme hovořili o pracovních příležitostech, o administrativní zátěži v souvislosti se stavebním řízením a o výstavbě v okrajových částech města. Dnes zde žije okolo 1400 obyvatel. První písemní zmínka pochází z roku 1287 a od roku 1822 se tu nacházejí klimatické lázně. Dominantou města je na západním svahu položená lázeňská čtvrť, která vděčí za svůj vznik třem darům přírody: blahodárnému klimatu, minerálním pramenům a ložiskům slatiny v okolí.
Čtvrtou a poslední zastávkou byla Obec Valy. Na obecním úřadě jsem se setkal s paní starostkou Andreou Kakašovou, panem místostarostou Quidem Vlkem a členem zastupitelstva. Zde jsme mimo jiné hovořili o pracovních příležitostech a o problémech s nefunkční digitalizací stavebního řízení. Obec se nachází severozápadně od Mariánských Lázní a leží na jižním okraji Slavkovského lesa. Dnes zde žije okolo 480 obyvatel. Původní název obce až do roku 1947 byl Šance. První zmínka o obci Šance se datuje do roku 1670. V roce 1678 zde byly pouze tři domy. Až roku 1788 tento počet vzrostl na 37 domů a žilo zde 250 až 300 lidí.