VÝJEZDY SENÁTORA PO REGIONU CHEBSKA A TACHOVSKA
V rámci svých výjezdů po regionu Chebska a Tachovska jsem se v úterý 3.10.2023 setkal se starostou okresního Město Tachov a také se starostkami a starosty Obec Ctiboř, Halže, Obec Milíře a Obec Obora okr. Tachov.
Na městském úřadě v Tachově jsme s panem starostou Petrem Vránou diskutovali o projektech města v oblasti komunitní energetiky za využití obnovitelných zdrojů, které by mohly přispět k optimalizaci spotřeby elektřiny v rámci městských budov a infrastruktury. V návaznosti jsme hovořili o připravované novele energetického zákona označován jako LEX OZE 2, díky které bude mimo jiné umožněno sdílení výroby a spotřeby elektřiny v rámci společenství více účastníků (to je podstata tzv. komunitní energetiky). Hovořili jsme i o tzv. konsolidačním balíčku a jeho možných dopadech na města a obce a také o problémech vyplývajících z významnějšího podílu cizinců na počtu obyvatel. Tachovsko dnes patří k okresům Plzeňského kraje, kde byl velký objem přímých zahraničních investic zvláště v oblasti průmyslu a logistiky a s tím související příliv zahraničních pracovníků. Zde jsme diskutovali legislativní nedostatek, kdy díky absenci povinnosti přihlášení se k přechodnému pobytu nemají obce dostatečný přehled o pohybu osob (hlavně cizinců). S panem starostou jsme následně přešli do centra města, kde mě informoval o plánované rekonstrukci náměstí.
Jako zajímavost lze zmínit, že město Tachov patří mezi nejstarší sídla západních Čech. Středověkému městu předcházelo významné slovanské hradisko, které leželo na tzv. Norimberské stezce, spojující Čechy s obchodními cestami Bavorska. Zmínka o této lokalitě v řídce osídlené lesnaté krajině nedaleko česko-bavorských hranic je ve falzu listiny kladrubského kláštera, která se hlásí k roku 1115. První věrohodná písemná zmínka o Tachovu je však z roku 1126. Osada zaznamenala rozvoj za vlády krále Přemysla Otakara II., který zde nechal vystavět nový hrad a jeho podhradí kolem roku 1275 jako nové královské město Tachov, které nechal obehnat hradbami. Tyto hradby se zachovaly ve velké míře dodnes a patří mezi nejzachovalejší středověké hradby na českém území. V době husitských válek 15. století se v Tachově třikrát střetli husité a jejich odpůrci, z čehož se nejvíce do dějin zapsala bitva u Tachova v roce 1427. Počet obyvatel zde žijících v meziválečné době byl kolem 8.000, v poválečné době kolem 5.000 a v nynější době je počet obyvatel Tachova kolem 13.800. Vzhledem k pohybu a pobytu cizinců pracujících v regionu je možné, že skutečný počet obyvatel je vyšší v řádů tisíců.
Druhou zastávkou byla obec Ctiboř, kde mi pan starosta Jan Sýkora a paní místostarostka Jana Stojnevová představili dění v obci a okolí. Bavili jsme se o nabídce zasíťovaných pozemků pro výstavbu rodinných domků, a dále například o tématu školní docházky, kdy místní občané své děti vozí do školy v Tachově nebo do nedaleké obce Halže. Obec Ctiboř leží asi tři kilometry severozápadně od Tachova. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1375 a dnes zde žije kolem 330 obyvatel.
Ze Ctiboře jsem se přesunul do obce Halže. S panem starostou Františkem Čurkou jsme se bavili o výstavbě rodinných domků v obci, o rekonstrukci kanalizace či o pracovních příležitostech v obci a okolí. Pan starosta dále hovořil o historii zámku, resp. o tvrzi z roku 1529, na jejíchž základech vznikl počátkem 18. století barokní zámek, který byl kolem roku1873 neorenesančně přestavěn a následně dál stavebně měněn. V roce 1955 však zámek zasáhl ničivý požár, trosky zámku byly v roce 1959 strženy a v roce 1966 beze zbytku odstraněny. Po zámku zůstala pouze plocha parku a nyní vzniká studie na znovuzrození zámeckého parku. Obec Halže leží asi šest kilometrů severozápadně od Tachova. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1479 a dnes má obec kolem 1.100 obyvatel.
Následující, čtvrtá zastávka byla v obci Milíře. S paní starostkou Zlatou Tejmlovou jsme se krátce pobavili o dění v obci, o zdejším Domově pro osoby se zdravotním postižením s kapacitou kolem 60-ti klientů, o dopravní dostupnosti a dalších pro obec důležitých tématech. Obec se nachází asi sedm kilometrů západně od města Tachov. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1669. V obci dnes žije kolem 244 obyvatel.
Pátá a poslední zastávka byla v obci Obora. Po stručném představení dění a kulturního vyžití v obci se mi paní starostka Dana Lesak pochlubila nově vybudovanou tlakovou kanalizací v obci. Východní cíp území obce okolo vodní nádrže Lučina je součástí přírodního parku Český les a veškeré další území obce se nachází v CHKO Český les. Je tedy zřejmé, že v této chráněné oblasti je omezena výstavba. Na druhou stranu zdejší obyvatelé vidí jako velmi problematickou tu skutečnost, že jen pár metrů za blízkými česko-německými hranicemi má německá strana v úmyslu vystavět obří větrné elektrárny. Obec Obora se nachází asi sedm kilometrů severozápadně od města Tachov a první písemná zmínka o obci pochází z roku 1660. V obci dnes žije kolem 182 obyvatel.Více na facebooku