VÝJEZDY SENÁTORA PO REGIONU CHEBSKA A TACHOVSKA

POZNATKY Z NÁVŠTĚVY HRANIC a POMEZÍ NAD OHŘÍ

V rámci svých výjezdů po regionu Chebska a Tachovska jsem se ve středu 27.9.2023 setkal se starostou města Hranice (Hranice, Studánka, Pastviny, Trojmezí) a starostou Obec Pomezí nad Ohří.

Na městském úřadě v Hranicích mi pan starosta Daniel Mašlár a paní místostarostka Pavla Hošková představili dění ve městě a okolí a krátce jsme se pobavili o chystané rekonstrukci nyní neobývané městské budovy, která se nachází přímo v centru města. Po rekonstrukci zde má město zájem vybudovat obecní kavárnu, čítárnu, výstavní prostory, infocentrum a především prostory pro setkávání. Bylo mi umožněno nahlédnout do projektové dokumentace a musím zmínit, že jde o zajímavý záměr. Projekt Knihovna a muzeíčko Hranice též získal 3. místo v soutěži Stavby Karlovarského kraje v roce 2021. Dalším připravovaným projektem, který je již v realizaci je zázemí pro sportovce u fotbalového hřiště v přilehlé místní části Studánka. Hovořili jsme také o problematice dostupnosti lékařské péče, o autobusové a vlakové dopravě v návaznosti na dopravu do krajského města. Velmi zajímavou informací je to, že ve městě začne firma GasNet, která provozuje místní plynovody, přimíchávat vodík k zemnímu plynu. Letos proběhla kontrola odběrných zařízení, kontrola a výměna některých spotřebičů, následně se začne testovat vlastní provoz. Vodík se tu bude přímo vyrábět v Pastvinách u Hranic. Vypadá to, že město Hranice bude jedním z prvních měst v republice, které půjde touto cestou.

Při vchodu do budovy městského úřadu jsem si povšiml, že chodby i každá místnost je vyzdobena obrázky s motivy města, budov, lidí, parků apod., které malovali děti. Dozvěděl jsem se, že děti malují obrázky na téma, co by chtěli ve městě vylepšit, jak město vidí z pohledu svých dětských očí a toto je jedna z inspirací pro radnici, jak průběžně zlepšovat život ve městě.

Hranice jsou nejzápadnější město v České republice a nyní zde žije kolem 2.100 obyvatel včetně místních částí. Ve městě a přilehlých obcích žilo nejvíce obyvatel v roce 1930 a to téměř 7.000 obyvatel, převážně německé národnosti. Hranice jsou členem a jedním ze zakládajících měst a obcí mikroregionu Přátelé v srdci Evropy. Na území místní části Trojmezí se nachází trojmezí historických zemí, Čech, Bavorska a Saska a pro ty, kdo to zde neznají, to může být zajímavá naučná stezka, která mapuje a popisuje jedinečné přírodní krásy a historické zajímavosti v okolí Hranic, skvělým tipem na pěší výlet.

Nejstarší zmínka o Hranicích pochází z roku 1413 z kupní smlouvy, kterou Neubergové prodali Zedtwitzům obec Hranice a okolní obce. V roce 1881 byly Hranice povýšeny císařem Josefem I. na městys. Počátkem 19. století se začal rozvíjet textilní průmysl a výrobny v Hranicích v roce 1806 patřily k největším v Čechách. Postupně však docházelo k útlumu a po roce 1840 rozkvět textilního průmyslu postupně zaniká. Prohlídkou města si nelze nepovšimnou evangelistického kostela sv. Martina, který je vystavěný na základech kaple ze 14. století. U kostela byl v roce 1893 vztyčen památník padlým v prusko-rakouské válce. V letech 1923 a 1928 byly odhaleny památníky padlým v 1. sv. válce. Hranice, které se původně jmenovaly Rossbach, získaly své jméno od potoka, který protéká středem města. Ten v počátcích osidlování sloužil k napájení koní (odtud Ross-bach = koňský potok). Kůň pijící z potoka je dodnes součástí městského znaku, který můžeme spatřit jak na radnici, na budovách ve městě, ale třeba i jako sochu koně stojícího se skloněnou hlavou v revitalizované části středu města na vyvýšené části nad náměstím v blízkosti popisovaného evangelistického kostela. Zde je i architektonicky znázorněno těleso onoho potoka směřujícího do středu náměstí. Revitalizace oblasti proběhla v roce 2012 z evropských dotací.

Druhou a dnes poslední zastávkou byla obec Pomezí nad Ohří. Pan starosta Radek Tlačil se pochlubil tím, že v obci v posledních letech narůstá počet obyvatel, což je dáno hlavně nabídkou pozemků pro výstavbu. Dalším „horkým“ tématem, který obec zajímá, je realizace výstavby cyklostezky z Chebu do Pomezí podél silnice 606, která je součástí tzv. „Cyklostezky Ohře“ a projekt na její realizaci je hotový od roku 2016. Vlastníkem projektu je nyní kraj a věřím, že se tato zbývající část cyklostezky podaří brzy realizovat tak, aby bylo možné brzy (mimo silniční provoz) bezpečně jezdit i s dětmi na kole z Chebu do Pomezí nebo i dále do Německa či na „signálku“ a další místa.

Jako velký problém do budoucna pan starosta vidí hrozící významný pokles finančních příjmů pro obec z důvodů připravovaných jiných pravidel pro přerozdělování příjmu (daní) z hazardu, kdy Ministerstvo financí (zřejmě z důvodů omezení motivace obcí povolovat na svém území nová kasina) navrhuje rozdělovat tyto peníze obcím s menším zohledněním toho, kde konkrétně se herny a kasina nacházejí. Pro obec Pomezí by tento příjem mohl klesnout ze současných asi 12 mil. Kč na cca 3,5 mil.

Obec Pomezí nad Ohří (do roku 1950 německy Mühlbach) leží západně od Chebu a nachází se zde silniční i železniční hraniční přechod Schirnding/Pomezí nad Ohří. Pro zájemce o historii lze uvést, že často uváděná první písemná zmínka o obci pochází z roku 1370 ve variantě Mülbach, ale vůbec první písemná zmínka by měla být již z roku 1322 ve variantě názvu obce Muelpach. Podle informace pana starosty je tato listina uložena v německých Drážďanech. Název obce a jeho nejpoužívanější varianta Mühlbach = mlýnský potok, poukazuje na fakt, že obec byla zbudována v blízkosti ústí potoka Buchbachu vlévajícího se do Ohře. Název obce tak v minulosti byl ve vícero variantách. V dnešní době v obci žije kolem 350 obyvatel. Obec Pomezí nad Ohří získala ocenění Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí za vítězství v krajském kole Karlovarského kraje pro rok 2023. Slavnostní setkání vítězů Vesnice roku 2023 proběhne dne 10.10.2023 v Hlavním sále Valdštejnského paláce Senátu PČR. Dalším letošním oceněným z mého senátního obvodu je i měsys Chodová Planá, která získala Zlatou stuhu za vítězství v krajském kole Plzeňského kraje (informace o mé návštěvě Chodové Plané dne 19.9.2023 jsou v jednom z mých předchozích příspěvků). Věřím, že budu mít tu čest oceněným starostům osobně předat pamětní listy u této příležitosti.



Více na facebooku