VÝJEZDY SENÁTORA PO REGIONU CHEBSKA A TACHOVSKA
V rámci svých výjezdů po regionu Chebska a Tachovska jsem se ve středu 20.9.2023 setkal se starostkou a starosty měst Město Skalná, Město Plesná a obce Křižovatka.
Na městském úřadě ve Skalné mě paní starostka Rita Skalová informovala o dění ve Skalné. Potěšitelné je, že město má i díky nové výstavbě rostoucí počet obyvatel a že je ve městě a okolí dostatek pracovních příležitostí. Současnou prioritou města je rekonstrukce a dostavba nové školy, pro kterou je připravena kompletní projektová dokumentace, ale hledá se vhodný dotační program, protože jde o finančně značně náročný projekt. Chloubou Skalné je mimo jiné nová, moderní požární zbrojnice pro místní sbor dobrovolných hasičů, který je zařazen do zásahové skupiny s označením JPO-III. V plánu je také zakoupit nové zásahové vozidlo s tím, že se nyní zjišťují možnosti jeho financování. V této souvislosti jsme diskutovali problematiku malé úspěšnosti podobných projektů v celém Karlovarském kraji v minulém období, což mohlo být způsobeno diskutabilní metodikou výběru projektů ze strany MMR. I na základě kritiky senátorů by se již podobné metody výběru financovaných projektů ze strany ministerstva neměly opakovat. Při pohledu do historie zjistíme, že Skalná vznikla kolem roku 1200 pod románským hradem Vildštejn založeným rodem Notthafftů, jedním z nejstarších rodů na území historického Chebska. První písemná zmínka je z roku 1224. Město Skalná, dříve Vildštejn, dostává svůj nový název Skalná v roce 1950. Dominantou Skalné je zajisté hrad Vildštejn, který je od roku 2001 přístupný veřejnosti. V rámci republikového programu Náš venkov 2020 získala Skalná za rekonstrukci hradu cenu Patria Nostra. Ve městě dnes žije kolem 1920 obyvatel.
Druhou zastávkou bylo město Plesná. Se starostou Petrem Schallerem jsme se bavili například o nabídce pozemků pro výstavbu rodinných domků a o možné přípravě dalších pozemků, což je vzhledem k tomu, že město vlastní jen minimum vhodných pozemků, dost obtížné. Pan starosta mne dále informoval o současném muzeu s expozicí česko-německé válečné a poválečné historie a společné geologické minulosti. Muzeum se nachází v budově někdejší textilní továrny v centru Plesné a nabízí vhled do historie jak z německého, tak českého pohledu. Nechybí ani informace o vzniku republiky, vzestupu německého nacionalismu včetně odsunu českého obyvatelstva. V dalších expozicích se pak návštěvníci dozví leccos o poválečném odsunu německého obyvatelstva, doosidlování pohraničí a o životě za železnou oponou. Pro zajímavost lze doplnit, že písemná zmínka o Plesné se objevuje již roku 1185, kdy je zmíněna jako ves waldsassenského kláštera. Podle historických dokladů měla Plesná několik názvů, nebylo to přejmenování, ale šlo jen o různý pravopis nebo výslovnost téhož znaku, jako Vlizen, Flizen, Blizen, FleissenV Plesné dnes žije kolem 1.900 obyvatel.
Třetí a poslední zastávka tohoto dne byla v obci Křižovatka. Pan starosta Jan Strachota mne informoval o dění v obci a například i o problémech s výstavou v malých obcích, kde na obecních úřadech často nejsou žádní proškolení úředníci a všechny úřední záležitosti včetně případných žádostí o dotace si musí starostové či starostky obstarávat sami. Z historického pohledu lze vznik obce Křižovatka datovat do roku 1199. První písemná zmínka o obci je však z roku 1322. Okolo roku 1213 byl v obci postaven kostel, který patří mezi nejstarší na Chebsku. Největšího rozmachu dosáhla obec ve 30-tých letech 20. století, kdy měla okolo 620 obyvatel. Po roce 1945 však v obci zůstalo jen 238 obyvatel a u této hranice se drží počet obyvatel do dnešní doby, kdy zde žije asi 260 obyvatel. Obec získala Zlatou stuhu v soutěži Vesnice roku 2012 za vítězství v krajském kole v Karlovarském kraji.
O dalších výjezdech za starostkami a starosty obcí, které jsem uskutečnil 27.9. a 3.10. jak na Chebsku, tak i na Tachovsku, budu informovat v nejbližších dnech.