VÝJEZDNÍ JEDNÁNÍ HOSPODÁŘSKÉHO VÝBORU SENÁTU NA KARVINSKU
Minulý týden (30.8.-1.9.2023) proběhl výjezd Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senát Parlamentu ČR do Moravskoslezského kraje. Cílem bylo prodiskutovat problémy týkající se útlumu těžby uhlí a zejména strategie pro budoucí rozvoj hospodářství regionu, což může být inspirativní i pro náš Karlovarský kraj. Osobně mne zaujal zejména záměr rozvoje vodíkových technologií, který má podporu jak v klíčových firmách, tak i ve veřejné správě. Velké firmy, jako např. OKD či DIAMO plánují na opuštěných pozemcích po těžbě investice do fotovoltaiky či technologií zpracovávajících zbytkový důlní metan tak, že chtějí být významní producenti zeleného vodíku. Ten pak ve spolupráci s krajem hodlají využívat mimo jiné pro bezemisní vodíkovou MHD v kraji. Ukazuje se, že když v kraji firmy i veřejná správa spolupracují, může to rozvoji regionu významně pomáhat.
Podrobněji k vlastnímu průběhu výjezdního jednání výboru:
Ve středu 30.8. po příjezdu vlakem do Havířova nás hned překvapila podoba zrekonstruované havířovské nádražní budovy. Havířovské nádraží zvítězilo v celostátní soutěži Železniční stavba roku 2021, kterou vyhlašuje Správa železnic, a tak v místech, kde kdysi denně procházelo až osmnáct tisíc cestujících, je dnes možné sportovat a aktivně vyplňovat svůj volný čas. Průvodcem nám byl první náměstek primátora pan Ondřej Beránek, s kterým jsme diskutovali i o dalších plánech a rozvoji města. Po přejezdu do Karviná jsme navázali jednáním s ředitelem odštěpného závodu Darkov panem Josefem Lazárkem - DIAMO, státní podnik , které se týkalo útlumu těžby černého uhlí na Karvinsku a využití potenciálu této lokality do budoucna (vodíkové technologie). V zasedací místnosti Magistrátu města Karviná - oficiální stránka města se pak uskutečnila 16. schůze Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Senát Parlamentu ČR. Jednání našeho výboru byl přítomen náměstek primátora pan Vladimír Kolek, které nám představil některé připravované projekty.
Druhý den jsme navštívili firmu OKD, a.s., která provozuje jediný dosud činný důl na černé uhlí v České republice. Diskuse s předsedou představenstva Romanem Sikorou se týkala budoucnosti firmy, protože ukončení těžby i v posledním dole ČSM se předpokládá do dvou let. Nicméně OKD má plány pro svou činnost i po ukončení těžby a ty se (podobně jako DIAMO) týkají energetiky a zejména výroby zeleného vodíku a souvisejících technologií. Spolu s provozním ředitelem OKD a některými členy výboru jsem měl možnost po sfárání do dolu ČSM v reálu vidět těžbu černého uhlí. Jedním z hlavních odběratelů OKD je jediná černouhelná elektrárna v ČR – Elektrarna Detmarovice, kterou jsme následně navštívili. Tato elektrárna slouží i jako teplárna pro bytové domy i podnikatelské subjekty v regionu a vzhledem ke konci těžby černého uhlí nezbude, než ji přebudovat na jiné zdroje (v současnosti na plyn).
Během návštěvy jsme dále probírali problémy regionu s některými starosty obcí (Stonava, Petrovice u Karviné), s jednatelem Střední školy Dakol i s hejtmanem Moravskoslezského kraje Jan Krkoška. Před odjezdem Pendolinem zpět do Prahy jsme ještě navštívili farmu Stonava, která se zabývá jak rostlinnou, tak i živočišnou výrobou (chov prasat) a tyto výroby vhodně kombinuje s provozem bioplynové stanice s elektrárnou.