Podvýbor Senátu pro regiony v transformaci VUZP
Výjezdní zasedání Podvýboru Senátu pro regiony v transformaci VUZP na Karlovarsku a Sasku (SRN).
Ve dnech 2.-3.11.2021 jsem se zúčastnil společně se senátory a přizvanými hosty výjezdního zasedání PVRT jehož jsem členem. Jedná se o další výjezdní zasedání Podvýboru Senátu pro regiony v transformaci po výjezdní akci v oblasti Ústecko – Sasko v červnu roku 2021.
Dne 2.11.2021 jsme navštívili:
Zámek Hartenberg, Hřebeny (představení úspěšného sociálního podniku s předsedou spolku, kastelánem Hartenberg) a školu (prezentace oboru pro sociální začleňování), Sokolovsko. Zámek Hartenberg je původně rodový hrad založený ve 13. stol., později i královský, přestavěný v 16. až 17. stol. na zámek. Po roce 1945 je zámek ponechán osudu, devastován, rozkrádán a následně zapálen. Po této době je z něj zřícenina. Od 90. let zde probíhá rekonstrukce.
Dále polygon BMW u Dolních Niv, Sokolovsko. Automobilka BMW Group zde realizuje výstavbu svého nového vývojového centra u Sokolova. Polygon vzniká na pozemcích původní rekultivované podkrušnohorské výsypky, po dokončení těžby hnědého uhlí akciovou společností Sokolovská uhelná. Zkušební okruh bude sloužit pro testování vozů firmy BMW.
Dále Nové Sedlo, Sokolovsko, porcelánka Rudolf Kämpf, s. r. o. Exkurze do porcelánky, zástupce současného kreativního průmyslu v kraji. Návaznost na jeden ze strategických projektů kraje - rekonstrukce Střední uměleckoprůmyslové školy keramické a sklářské v Karlových Varech.
Z historie porcelánky. V červnu 1907 Američan Benjamin Franklin Hunt z Bostonu započal výstavbu porcelánky. Následně v důsledku krize v USA se stavba továrny zastavila a firma zbankrotovala. V prosinci 1909 nedostavěnou továrnu odkoupili majitelé sklárny v Novém Sedle. V roce 1911 pak byla oficiálně zaregistrována společnost Porzellanfabrik Rudolf Kämpf GmbH, Grünlas, která byla ještě v prosinci téhož roku přejmenována na Rudolf Kämpf GmbH, Fabrikation und Vertrieb von Porzellanwaren und der dazu gehörigen Nebenprodukte, in Grünlas (Výroba a prodej porcelánu a souvisejících vedlejších produktů v Loučkách). Po smrti Rudolfa Kämpfa v roce 1918 přebírá porcelánku jeho syn Hans. Úspěšná továrna převážnou část své produkce exportuje do Rakouska, Itálie, Rumunska, Polska, Holandska, USA, Maďarska, Velké Británie, Německa a Francie. Po 2. světové válce byla továrna znárodněna a stala se součástí koncernu Slavkovský porcelán. Od roku 1956 se pak porcelánka stala částí státního podniku Karlovarský porcelán. Svého času se jedná o nejvýznamnější porcelánku v Československu. V roce 1992 byla porcelánka zakoupena společností Leander 1946 s.r.o., která změnila jméno porcelánky na Leander. V roce 2007 byla porcelánka prodána českému holdingu SC Investment. V roce 2008 byla provedena technická rekonstrukce továrny. V roce 2010 se porcelánce vrátilo historické jméno Rudolf Kämpf.
Dále jsme navštívili úřad Karlovarského kraje, kde se uskutečnilo setkání s radním Karlovarského kraje, radním pro oblast regionálního rozvoje a projektového řízení.
Výjezdní den byl zakončen společenským večerem „Transformátor II.“, Transformace, tentokrát Karlovarského kraje v objektu CLUB ALFA, s pozvanými hosty, poslanci, zástupci měst, obcí, kraje, firem, investorů, lázeňství, NNO a dalších důležitých osob pro transformaci kraje.
Dne 3.11.2021 jsme navštívili:
Spolkovou zemi Sasko a to:
Město Chemnitz, Sächsisches Industriemuseum Chemnitz (Saské průmyslové muzeum Chemnitz).
Technické muzeum vzniklo konverzí rozsáhlé tovární budovy, která na začátku devadesátých let minulého století byla určena k demolici. S přispěním evropských fondů se podařilo zachránit architektonicky cenné technické budovy a umístit a budovat v nich atraktivní expozici zaměřenou na průmyslovou historii i současnost Chemnitzu a Saska.
Dále, Garagencampus (areál muzea tramvají a muzea hodin).
Po přivítání delegace zástupci města Chemnitz představili rozvojové projekty města Chemnitz, které jsou aktuálně výrazně spojeny Evropským hlavním městem kultury (EHMK), kterým Chemnitz bude v roce 2025. Areál bývalého tramvajového depa má být v budoucnu centrem kulturního a společenského dění téměř 250 tisícového Chemnitzu. Dále došlo k představení probíhající i plánované aktivity EHMK. Chemnitz v konkurenci německých měst, která se o pořadatelství EHMK 2025 ucházela, uspěl s vizí „věnovat se přehlíženému.“ Město se chce zaměřit na nevyužitá veřejná prostranství, opuštěné stavby a taky na zapojování marginalizovaných skupin obyvatel. Bylo popsáno jak saskou vládou spolufinancovaná organizace, podporuje tzv. kulturní a kreativní odvětví.
Dále proběhla návštěva Alternativního mládežnického centra AJZ Chemnitz, kde pracují s mládeží okroženou sociálním vyloučením.
Část delegace navštívila obec Drebach a společnost Energie Drebach eG (Energetické družstvo Drebach) v železniční stanici ve Scharfensteinu, kde družstvo ze solární energie napájí dobíjecí stanice na elektrovozy.
Výjezdní zasedání bylo časově velmi náročné, ale velmi zajímavé a přínosné.