JAK BUDE FUNGOVAT SDÍLENÍ ELEKTRICKÉ ENERGIE?

JAK BUDE FUNGOVAT SDÍLENÍ ELEKTRICKÉ ENERGIE?

Hospodářský výbor v Senát Parlamentu ČR dne 5.6.2023 pořádal odborný seminář na téma „Komunitní energetika a možnosti sdílení z obnovitelných zdrojů“. V rámci jeho zahájení jsem měl možnost spolu s předsedkyní podvýboru pro energetiku senátorkou Hana Žáková přivítat hlavní diskutující, a to: Jozef Síkela (ministr průmyslu a obchodu), Stanislav Trávníček (Energetický regulační úřad), Martin Durčák (Skupina ČEPS) Kamil Čermák (Skupina ČEZ) a řadu dalších zástupců (Komora obnovitelných zdrojů, kraje, obce apod.).

Hlavním tématem bylo představení základních principů chystaného zákona o obnovitelných zdrojích energie (OZE II), který by měl umožnit sdílet výrobu a spotřebu elektrické energie v rámci určitých komunit či společenství – od bytovek po svazky obcí. Cílem není primárně zisk, ale právě sdílení výroby pro vlastní spotřebu, byť i s možností prodeje přebytků.

Předpokládá se, že budou existovat dva hlavní typy těchto společenství: 1) „aktivní zákazník“, kde bude max. 10 účastníků a umožní sdílení v rámci celé ČR (např. výroba fotovoltaikou na chalupě na Šumavě a spotřeba v domácnosti kdekoliv v republice), a 2) „energetické společenství“, které je zatím omezeno na 1000 účastníků v rámci jednoho území obce s rozšířenou působností (reálně se zvažuje rozšíření na 3 sousedící ORP). V rámci těchto společenství bude možné bez platby a bez DPH spotřebovávat aktuálně produkovanou elektrickou energii, nicméně poplatky za využití distribuční soustavy zůstanou.

Důležité bude následné spuštění Energetického datového centra (EDC), které je nezbytné právě pro správné fungování (prakticky v reálném čase) zápočtu výroby a spotřeby a případnou vzájemnou fakturaci za čerpání energie ze sítě, resp. za prodej přebytků do sítě. Toto centrum by mohlo být spuštěno od 1. 1. 2026 a díky tomu by mohlo být omezení na počet členů v energetických společenstvích uvolněno.

Na semináři byla dále diskutována řada praktických otázek týkajících se problematiky obnovitelných zdrojů, stability přenosové a distribuční sítě i bateriových systémů.

Zákon OZE II je momentálně v projednáván vládou, následně půjde do Poslanecké sněmovny a do Senátu. Z ekonomického hlediska považuji za klíčové, aby na jedné straně bylo zapojeným účastníkům komunitní energetiky umožněno získat odpovídající úspory v platbách za elektrickou energii, ale na druhé straně, aby to v žádném případě neprodražovalo cenu těm, kteří v těchto společenstvích zapojeni nejsou.

Věřím, že zákon bude nakonec schválen ve smysluplné a pro občany dobře použitelné podobě, která naší energetice neublíží, ale naopak jí pomůže. Děkuji senátorce Haně Žákové za to, že se problematice dlouhodobě věnuje a byla tak skvělou moderátorkou dnešní akce. Až návrh zákona „přistane“ v Senátu, budeme dobře připraveni, a to právě i díky dnešnímu semináři.

Více na Facebooku