DĚJEPISNÁ SOUTĚŽ GYMNÁZIÍ ČR A SR

Setkání předsedy Senátu s vítězi a členy realizačního týmu Dějepisné soutěže gymnázií ČR a SR se stalo milou tradicí. Místo přijetí Senát PČR, Valdštejnský palác, Zaháňský salonek 17.1.2024.

Dějepisnou soutěž uspořádal v roce 2023 Nadační fond Gaudeamus při Gymnáziu Cheb již po 31. Tématem posledního ročníku soutěže byly evropské dějiny od roku 1945 do roku 1975 (od Postupimské konference až po Helsinskou konferenci). Zvítězili studenti Biskupské gymnázium Brno, na 2. místě se umístilo GYBON - Gymnázium Boženy Němcové, Hradec Králové a na 3. místě Gymnázium F. M. Pelcla Rychnov nad Kněžnou. Z Karlovarského kraje se nejvýše umístilo domácí Gymnázium Cheb, a to na 30. místě.

Setkání v Senátu se zúčastnil tříčlenný vítězný tým studentů Biskupského gymnázia Brno. Tento tým doprovodí také ředitel gymnázia. Dále nejlepší slovenský tříčlenný tým z Gymnázium Cyrila Daxnera v doprovodu ředitelky gymnázia a tamního pedagoga. Dále realizační tým soutěže z Gymnázium Cheb, který sestává ze 6 studentů gymnázia, 2 jeho absolventů, ředitele gymnázia a hlavního organizátora soutěže. Setkání se zúčastnil také historik a odborný garant soutěže a kameraman

O 31. ročníku soutěže

Finále soutěže vždy předchází oblastní kola, která probíhají ve všech 22 krajích v ČR i SR. V krajských kolech naposledy soutěžilo více než 300 gymnázií. Do Chebu, kde se 23. 11. 2023, uskutečnilo finálové kolo postoupilo 75 nejlepších tříčlenných týmů. V soutěžních kolech tříčlenné týmy odpovídají na 25-60 otázek, mají na ně 20-30 minut.

Do přípravy soutěžních otázek se v roce 2023 zapojili Jan Rychlík z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Roman Holec z bratislavské Univerzity Komenského a Petr Blažek z Muzea paměti XX. Století. Do přípravy soutěžních otázek 4. kola se zapojili přední čeští lékaři: prof. MUDr. Julius Špičák, prof. MUDr. Jan Štulík, prof. MUDr. Ivan Netuka, prof. PaedDr. Pavel Kolář, prof. MUDr. Ján Breza (SR), MUDr. Elena Prokopová (SR).

Facebook